Jak to bylo - povodně
voda - Voda - VODA!

Olomoucké povodně

Jak to bylo - povodně

Obrazy z povodně

Neděle 6.7.1997

Několik dnů nepřetržitých, velmi intenzivních dešťů začíná psát katastrofický scénář. Nejvíce postižené okresy Bruntál, Jeseník, Šumperk a Vsetín již nestačí na zvládání živelné pohromy samy, jsou nasazeni vojáci. Nic netušící občané Olomouce jsou zatím pouze rozhořčeni občas nefungujícím telefonním spojením a výpadky televizního signálu. A stále prší...

Pondělí 7.7.1997

Na povodí řeky Moravy je vyhlášen 3. stupeň povodňové aktivity, zasedá Komise Povodí Moravy. Pomalu vzniká zmatek v dopravě, průjezd na Ostravu není bezpečný, vyskytují se dopravní zácpy. Na železnici to v této době není o mnoho lepší, v Přerově už řece Bečvě nestačí koryto a valí se přes most, příjezdy do Přerova jsou zastaveny. Povodňová vlna se dostává do Litovle, Přerova a Troubky začíná voda pomalu mazat z mapy. Přesně v 19:00 přebírá v Olomouci řízení záchranných prací Ústřední povodňová komise.

Úterý 8.7.1997

Masa vody se valí k Olomouci. Nezáviděníhodným způsobem začínají Benátkám konkurovat přilehlé obce Chomoutov a Horka pod Moravou a městské čtvrti Černovír a Novosady, městská povodňová komise vyzývá občany k evakuaci. Před půlnocí je odkloněna veškerá tramvajová doprava na nově vybudovanou trasu přes třídu Kosmonautů, pod mostem na Masarykově třídě zbývá vodě necelého půl metru. Většina lidí si nedovede představit co bude následovat.

Středa 9.7.1997

Přibližně půl druhé hodiny po půlnoci je přerušena dodávka elektrického proudu - Morava své prostorné koryto opustila i v centru města. Pro většinu občanů Olomouce bylo překvapení po dnešním probuzení obrovské. Mlýnský potok už od Moravy nejde rozeznat, město je rozděleno na dvě samostatné části, nejnutnější přesun lidí mezi nimi zajišťují na svých vozech hasiči. Pod vodou se ocitají také fotbalový, zimní a plavecký stadion.
Povodňový štáb je evakuován ze strategicky velmi výhodného místa mezi oběma řekami do Domu armády, po ověření rčení "z deště pod okap" posléze na úplně nejvyšší bod města - Neředínské letiště. Sice tu není ten přehled nad živlem, ale sucho také není k zahození.
Téměř celé město je bez proudu, z telefonů fungují pouze mobilní (do vybití baterií) a někteří lidé nemají pravděpodobně co na práci, tak alespoň vymýšlejí fámy. Jako prudce nedostatkové zboží se jeví monočlánky a filmy do fotoaparátů.
Olomouc je odříznuta ze všech stran krom Prostějova. Nejméně 90% lidí je přesvědčeno, že se potřebuje dostat jinam než do Prostějova. Jejich přesvědčení dusí většinu již v zarodcích dopravní policie na výpadovkách.

Čtvrtek 10.7.1997

Město je stále bez elektrického proudu, někde jsou lidé bez pitné vody a plynu. Obchody jsou až na výjimky uzavřeny. Na pultech přímo na ulici jsou k dostání základní potřeby, svíčky, příležitostně i monočlánky, místy předtím nepoužité. Odříznutí spoluobčané získávají informaci z rádia od provizorně fungujícího Českého rozhlasu Olomouc, záchranářů rozvážejících na lodích humanitární pomoc a od spoluobčanů rozvážejících fámy. Za nejfrekventovanější fámy dne si dovoluji určit: 1) Únik velkého množství velmi nebezpečných blíže nespecifikovaných chemikálií z Farmaku, 2) Podminování a odstřel mostu u Bristolu, 3) Prodej základních potravin za přemrštěné ceny (údajně se nějaká hyena našla, ale z větší části byla fáma i tato informace).
Charita vydává první číslo Povodňového zpravodaje, městu přicházejí nabídky na materiální i finanční pomoc.
Primátor Kosatík soudí, že ve městě nebude nikomu chybět a odjíždí s chotí na dovolenou do Řecka.
Pomalu začíná ustupovat voda, aby mohlo být odkryto dílo zkázy.

Pátek 11.7.1997

Voda stále ustupuje a to nejhorší mají již občané Olomouce za sebou. Ačkoli stále zůstávají zaplaveny městské části Černovír, Lazce a Novosady, jejich obyvatelé se pouštějí do likvidací škod, které živel napáchal. Mosty přes Moravu u Bristolu a na Masarykově třídě jsou opět průchozí i průjezdné, obyvatelé nezaplavených částí města se mohou v nepravidelných intervalech těšit z elektrického proudu. Dopravnímu podniku se dokonce podařilo zčásti obnovit městskou hromadnou dopravu.

Sobota 12.7.1997

Postupně sama pomalu odtéká, nebo je odčerpávána voda ze stále zatopených čtvrtí Černovír, Lazce a Novosady. Jako největší problém se hygienikům momentálně jeví riziko epidemického výskytu infekčních onemocnění. Voda sebou brala všechno, mrtvá zvířata, splašky z vyplavené kanalizace a mnoho dalších, neméně nepříjemných věcí. Občanům hrozí zejména infekční žloutenka, salmonelóza a kožní onemocnění. Zajištění náhradního ubytování pro spoluobčany, kteří se nemají kam vrátit, není při současné bytové situaci také jednoduchá záležitost. Pomocnou ruku nabízejí obce, které valící se masy vody sledovaly pouze v televizi.
Primátor Kosatík se vrací z Řecka a občané jsou ihned informováni, že jel pouze na otočku doprovodit nemocnou manželku. Lidé tomu většinou příliš nevěří, protože:

  1. Oficiální prohlášení radnice je informovalo o primátorově pátečním (nikoli čtvrtečním) odletu, což samozřejmě nedalo senzacechtivým novinářům žádnou práci vyvrátit,
  2. Nemocný člověk leží doma v posteli a ne v Řecku na pláži,
  3. V Řecku vychází Mladá Fronta Dnes. Ta páteční se Kosatíkovým odletem zabývala velmi. Tak velmi, že možná stálo za to pouvažovat o emigraci.

Neděle 13.7.1997

Život města Olomouce se pomalu vrací do vyjetých kolejí. Občané se z elektrického proudu těší delší čas a v kratších intervalech, začínají fungovat telefony, někomu teče teplá voda a městská doprava už jezdí téměř podle platných jízdních řádů. Lidé postupně se zaťatými zuby likvidují škody.
Od zítřka budou mít výrobny fotografií spousty práce. Mohla za to kometa?
Ohlasy zde.
Olomouc.Com

(c) Redigy 1997-2000